چگونه شکست بخوریم

شکست با درس آموزی و تجربه همراه است و در متد اسکرام همواره تاکید شده که به دنبال کسب دانش و تجربه باشید. با این حال شکست هزینه زیادی بر سازمان تحمیل میکند، همچنین کسب دانش هیچگاه به سادگی و بدون هزینه نیست. با این حال باید تولید محصول را به صورتی برنامه ریزی کرد تا با کمترین هزینه شکست خورد و دانش و تجربه کسب کرد و برای ادامه راه و تغییر مسیر از این دانش استفاده کرد.

 

How to fail
How to fail

شکست خوردن زود هنگام محصول موهبت بزرگی است. شما هنوز هزینه زیادی را صرف نکرده اید و تجربه خوبی را کسب کرده اید. همیشه این طور نمیشود. در بسیاری مواقع به دست آوردن تجربه هزینه زیادی را بر دوش سازمان میگذارد. تا جایی که ممکن است شما مزیت رقابتی خود را برای عرضه محصول به بازار از دست بدهید.

 

برای مثال تصور کنید مدت زمان زیادی را برای توسعه یک محصول صرف کرده اید و اکنون به جایی رسیده اید که یکی از اساسی ترین نیازمندیها و یا فیچر هایی را که باید پیاده سازی نمائید به بن بست رسیده است و یا آنقدر دچار مشکلات متعدد شده است که نیاز به ایجاد تغییرات کلی در راه حل محصول دارد که این خود نیاز به صرف زمان و هزینه زیاد میباشد. برای بسیاری از پروژه ها / محصولات این یک وضعیت آشناست، این طور نیست؟

 

حالا که متوجه شدیم که شکست و یا تغییر راه حل محصول / پروژه در میانه راه بسیار پر هزینه است سوال اینجاست که چه باید کرد؟ راه حل این مشکل این است که شکست یا تغییر راه حل محصول / پروژه را به ابتدای شروع به کار بیاوریم. یعنی سعی کنیم در ابتدای راه توسعه محصول / پروژه با آن مواجه شویم تا جلوی هدر رفتن هزینه و زمان را بگیریم.

 

راه حل این مشکل با در نظر گرفتن فاکتور ریسک برای آیتم های بکلاگ و sort کردن و یا grooming بر اساس این فاکتور امکانپذیر میباشد به صورتی که آیتم هایی که دارای ریسک بالاتری هستند در ابتدای بکلاگ قرار بگیرند تا هر چه سریعتر برای پیاده سازی و یا عملیاتی سازی آنها اقدام شود تا در صورت به وقوع پیوستن ریسک هزینه را متحمل شویم.

با قرار گرفتن آیتم های پر ریسک در ابتدای بک لاگ مواجهه با ریسک برای تیم توسعه معنی دار خواهد شد و هر یک از افراد برای یافتن راه حلی برای برخورد با آن خود را مسئول خواهد دانست.

 

به تصاویر زیر دقت کنید. در اولین تصویر نمای burn down chart محصولی را میبینید که پس از 21 اسپرینت شکست خورده است و یا مجبور به تغییر راه حل شده است. در تصویر دوم Burn down chart محصولی است که در اسپرینت 6 شکست خورده و یا مجبور به تغییر راه حل محصول شده است.

کدامیک بهتر است؟ مطمئنا محصولی که در زمان کمتری شکست بخورد بهتر است، چون هزینه کمتری را متحمل میشود.

Fail
Fail
Fail fast
Fail fast

 

به این روش شکست سریع یا Fail Fast گفته میشود و یکی از استراتژی های مهم توسعه محصول و مهندسی نرم افزار است. برای اینکه بدانید چگونه میتوانید ریسک های خود را شناسایی و امتیاز بندی نمایید به چند نکته در رابطه با مدیریت ریسک محصول مراجعه نمائید.

 

توجه داشته باشید

هر چقدر سریعتر شکست بخورید، زودتر و کم هزینه تر به موفقیت میرسید.

 

0 پیام

شما هم نظرتان را بفرمائید