یادگیری اسکرام رو چطور شروع کنم؟

یکی از دوستان درسایت LinkedIn سوال خوبی رو پرسیدند

برای یک علاقمند به اسکرام که تقریبا هیچ تجربه‌ای در زمینه توسعه نرم‌افزار به صورت تیمی و حرفه‌ای نداره، تحصیلات نرم‌افزار و IT داره و فقط با یکسری از زبان‌های برنامه‌نویسی آشنایی داره برای اسکرام مستر و مالک محصول شدن چه مسیری رو پیشنهاد میدین؟ از کجا شروع کنم و به چه روشی پیش برم که اصولی باشه و بتونم خودم رو توی بازار کار جا بدم.

How to start Scrum
How to start Scrum


اسکرام یک روش برای مدیریت تولید محصول (و یا به قولی یکی از روش‌های مدیریت پروژه) است که چارچوب کلی مدیریت فرآیند رو تشریح میکنه. این روش بر اساس جمع‌آوری تجربیات مختلف افراد مختلفی ایجاد شده که هر یک از اونها چندین سال در حوزه‌های مدیریت توسعه نرم‌افزار و یا حوزه‌های مدیریتی دیگه تجربه داشتند.

برای اینکه این روش رو یاد بگیرید باید ابتدا در حوزه‌ای که میخواید از این روش استفاده کنید چند سالی تجربه به دست بیارید و تسلط نسبی به اون پیدا کنید. مثلا حوزه مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی نرم‌افزار یا IT. اسکرام روشی مختص به حوزه توسعه نرم‌افزار نیست و در حوزه‌های دیگری هم استفاده میشه.
اگر در حوزه توسعه نرم‌افزار قصد دارید از این روش استفاده کنید باید اول اصول و مبانی برنامه‌نویسی و چرخه عمر توسعه نرم‌افزار (SDLC, Software Development Life Cycle) و مخصوصا مهندسی نرم‌افزار رو درک کنید تا بتونید مراحل مختلف چرخه تولید (تحلیل، طراحی، تولید، تست، استقرار) و نگهداری نرم‌افزار رو به خوبی بشناسید.


قدم بعدی برای یادگیری این روش خواندن کتاب‌های مرجع این حوزه است که چند تایی به فارسی ترجمه شده‌اند ولی توصیه من اینه که فقط به خواندن این کتاب‌ها بسنده نکنید و بعد از خواندن یکی دو کتاب به زبان فارسی به سراغ کتاب‌های زبان اصلی برید. همچنین توصیه میکنم در دوره های آموزشی این حوزه هم شرکت کنید. شرکت در دوره‌های آموزشی میتونه به یادگیری شما سرعت بده و در ضمن از تجربیات افراد دیگه‌ای که در این حوزه فعالیت میکنند بهره‌مند میشید.

کتاب های پیشنهادی

1- اصول و روش کاربری اسکرام (جلد 1 و جلد 2)
2- Essential Scrum: A Practical Guide to the Most Popular Agile Process
3- Agile Project Management with Kanban
4- Agile Project Management with Scrum

گرفتن مدارک تخصصی این حوزه میتونه مفید باشه چون مجبور میشید برای دریافت مدارک مطالعه عمیق‌تری انجام بدید ولی در نظر داشته باشید داشتن مدرک بدون تجربه و تخصص کافی کمکی به اجرایی کردن این روش در محیط کاری و عملیاتی نمیکنه و حتی ممکنه موجب ایجاد مشکل بشه. با این گرفتن مدرک ضروری نیست و بسته به علائق شخصی شماست و حدافل فعلا در بازار کار ایران شرکت ها به دنبال تخصص و تجربه افراد هستند و نه مدارک اونها.
حالا وقت این هست که در محیط کاری کمی از این تجربیات رو زیر نظر کسی که از شما تجربه بیشتری داره پیاده‌سازی کنید و چند سالی به این روش کاری ادامه بدید تا تجربیات عملی شما در استفاده و پیاده‌سازی این روش به پختگی برسه.

توجه داشته باشید که اسکرام یک روش مدیریتی هست. بنابراین اگر میخواید در این حوزه به خصص بالایی دست پیدا کنید پیشنهاد میکنم علاوه بر مطالعه کتاب‌ها و منابع مستقیم این حوزه، منابع و حوزه‌های مرتبط با این حوزه رو هم مطالعه کنید. این‌ها کمک میکنه تخصص شما در استفاده و به کارگیری اسکرام کامل‌تر و تخصصی‌تر بشه. بعضی از حوزه‌های پیشنهادی:

مدیریت پروژه اجایل
مدیریت پروژه کلاسیک
تحلیل کسب و کار
روش‌های مذاکره
مدیریت جلسات
مدیریت فرآیندهای کسب و کار
تحلیل سیستم
مدیریت تصمیم‌گیری

0 پیام

شما هم نظرتان را بفرمائید