چرا افزایش نیروی انسانی کمکی نمی‌کند؟

مدیران محصول، مالکین محصول و مدیران شرکت‌ها در مواجهه با تاخیر در پروژه یا محصول نرم‌افزاری و یا برای سرعت بخشیدن به توسعه آنها به استخدام نیرو روی میآورند. ولی این کار در کوتاه مدت نه تنها تاثیر مثبتی بر روی افزایش سرعت توسعه ندارد بلکه موجب کاهش سرعت توسعه نرم افزار نیز می‌شود. در ادامه درباره جزئیات بیشتر این موضوع بیشتری خواهم داد.

برای استخدام نیروی جدید و یا جایگزینی نیروی از دست رفته با نیروی جدید شرکت ها همواره سعی در استخدام نیروی جدید میکنند. برای چنین کاری معمولا فرآیندی نظیر آنچه در ادامه میبینید رخ میدهد.

1- مدیر محصول، مدیر فنی و یا یکی از اعضای تیم اقدام به تهیه لیستی از توانمندیها و شایستگی ها مینماید.

2- پس از اشتراک گذاری آن در سایت ها و دیگر منابع موجود، دهها یا صدها رزومه دریافت میکند که زمان زیادی برای مطالعه و انتخاب رزومه های واجد شرایط نیاز است.

3- هماهنگی با مدیریت نیروی انسانی شرکت و دعوت از نیروی های برگزیده برای انجام فرآیند مصاحبه خود چالش زمان‌بر دیگری است و گاهی بطور روزانه میتواند بیش از نیمی از وقت شما را بگیرد.

4- در صورت موفقیت در جذب نیروی انسانی، زمان قابل توجهی صرف آموزش وضعیت موجود (شامل کسب و کار پروژه یا محصول، مسائل فنی، روابط و فرهنگ نیروی انسانی و دیگر مسائل) خواهد شد که مستلزم صرف زمان توسط اعضای فعلی تیم است. این مرحله حداقل سه ماه زمان نیاز دارد و در طول این مدت هر روز مجموعا دست کم سه ساعت، اعضای تیم (بسته به نوع پروژه و محصول) جزئیات فنی و دیگر مسائل را برای نیروی انسانی جدید تشریح میکنند. البته هر چه به پایان این دوره نزدیکتر میشویم میزان زمان کاهش میابد. این دوره به دوره Onboarding معروف است که در اینجا فرض میکنیم به طور بسیار خوش‌بینانه سه ماه تعیین شده است ولی میتواند بسته به نوع پروژه و محصول تا شش ماه و یا حتی بیشتر هم به طول بیانجامد.

در پایان دوره Onboarding نیز همچنان ممکن است میزان تسلط نیروی جدید به مسائل مختلف پروژه و محصول 100 درصد نباشد. بنابراین نمیتوان از نیروی جدید همانند دیگر نیروهای قدیمی انتظار کارآیی داشت.

بنابراین، در پایان دوره onboarding شما و تیم تان صدها ساعت وقت برای استخدام و به کارگیری نیروی جدید صرف کرده‌اید که این میزان ساعت کار میتوانست بر روی دیگر مسائل پروژه صرف گردد. بنابراین، سرعت پیشرفت پروژه در طی این مدت افت قابل توجهی خواهد داشت تا دوباره با ایجاد تسلط نسبی در نیروی جدید این افت سرعت بعد از چند ماه جبران شود.

در این صورت، استخدام و به کارگیری نیروی جدید، مخصوصا نیروی توسعه دهنده، همواره باید با برنامه ریزی در Roadmap محصول و محاسبه میزان افت سرعت توسعه و زمان های تحویل محصول صورت پذیرد تا کمترین ضربه به تعهدات محصول به وجود بیاید.

علاوه بر تمامی مسائل بالا، این را نیز در نظر بگیرید که با افزایش تعداد نیروی انسانی، پیچیدگی سازمانی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برای اینکه معنی آنرا بیشتر درک کنید، در نظر بگیرید که روابط موجود بین 4 نفر معادل 6 است و روابط موجود بین 5 نفر معادل 10 و تعداد این روابط از طریق فرمول زیر قابل محاسبه است.

N(N-1)/2

در فرمول بالا N نمایانگر تعداد نیروی انسانی میباشد.


بنابراین با افزایش نیروی انسانی روابط بین افراد تیم شما و سازمان شما افزایش چشمگیری خواهد یافت و این به معنی طرف انرژی بیشتر و همچنین صرف منابع بیشتر برای مدیریت نیروی انسانی و پیچیدگی های میان افراد خواهد بود.
پیشنهاد من برای استخدام و به کارگیری نیروی توسعه دهنده این است که:

1- مستندات پروژه و محصول را تکمیل نمائید تا با ورود نیروی جدید، از مستندات موجود برای سرعت بخشیدن به آموزش و Onboarding استفاده نمائید.

2- استخدام و به کارگیری نیروی جدید در طولانی مدت میتواند پاسخگوی سرعت توسعه و کیفیت محصول و پروژه را بهبود بخشد و برای دوره های کوتاه مدت انجام این کار مقرون به صرفه نخواهد بود.

3- قبل از اقدام به استخدام و به کارگیری نیروی انسانی، مشکلات موجود در فرآیند توسعه محصول و پروژه خود را بررسی کنید و در صورت امکان از یک مشاور خبره در این زمینه مشاوره بگیرید تا مشکلی بر مشکلات قدیمی خود اضافه نکنید. زیرا برخی از دلایل سرعت پایین توسعه و یا به نتیجه نرسیدن زمان بندی پروژه و محصول را باید در جای دیگری جستجو کرد.


پیشنهاد می‌کنم لینک زیر را مطالعه نمائید

چرا زمان‌بندی پروژه و محصول دچار مشکل می‌شود؟


لینک های مفید:

How to calculate the number of wires for a fully meshed network


واژه های پیشنهادی برای جستجو

  • پیچیدگی‌ سازمانی
  • complexity in human relationships
  • interpersonal complexity

0 پیام

شما هم نظرتان را بفرمائید

Verified by MonsterInsights